Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  

Ha a könyvtár a tudás fellegvára, katalogizál-e, közvetít-e e-kurzusokat?

Az online kurzusok, és az online elérhető tananyagok, oktató anyagok kényelmes módját biztosítják annak, hogy új képességekre tegyünk szert. Esetleg nyelvet tanuljunk, vagy elmerüljünk egy-egy szakterületben. Az Eurostat adatai alapján ez a tanulási módszer a lezárások után is igen népszerű maradt.

Magyarországon az online oktatásban résztvevők, valamint digitális anyagokat használók aránya megelőzi a cseheket, és románokat, de még így sem volt túl jellemző ez a fajta tanulási módszer. Összesítve elmondható, hogy mialatt 2019-ben mindössze 9 százaléka használta az online tanulás bármilyen formáját, 2020-ra már 20 százalék, míg 2021-re a megkérdezettek 23 százaléka használt bármilyen online oktatási formát. Hazánkban 2019-ben a népesség 6 százaléka csinált valamilyen online kurzust, 2020-ban ez megduplázódott 12 százalékra, majd ez stagnált 2021-re is. Elektronikus tananyagot valamivel többen használtak 2019-ben, a megkérdezettek 8 százaléka, 2020-ra ez 18 százalék lett, majd 2021-re 21 százalék.
Korosztályonként is változó az összetétel, és összhangban van az uniós tendenciákkal. Nálunk is a 16 és 24 év közöttiek azok, akik a legtöbbet használták az online tanulás bármilyen formáját. 2019-ben 17 százalékuk tanult így, 2020-ra azonban ez a szám megugrott 42 százalékra, 2021-re pedig már 58 százalékra.

Összesítve, a magyar lakosságot tekintve a tavalyi év folyamán bármilyen online oktatásban (kurzusban, online tananyagban) résztvevők mintegy 37 százalékát a 16 és 24 évesek tették ki. Őket követték a 25 és 34 éves kor közöttiek 17 százalékkal, a 35 és 44 évesek 14 százalékkal.
Ettől a ponttól pedig folyamatos a csökkenés, hiszen a 45 és 54 évesek csak 12 százalékban voltak jelen, az 55 és 64 évesek 8 százalékkal, az 55 és 74 évesek öt, míg a legidősebb vizsgált csoport, tehát a 65 és 75 éves korosztály mindössze 3 százaléka tanult online az előző évben.

legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról