Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  

Folyóirat-minőség: visszavonta legutóbbi tanulmányát a Science-ből a 2018-as kémiai Nobel-díjas

A hitelességet nem feltétlenül az jelenti egy folyóirat esetén, hogy kizárólag tévedésmentes információ kerül bele, hanem hogy a tévedés kiderülése esetén levonják a következtetést, azaz visszavonják a tartalmat (MG)
- "Fájdalmas, de fontos elismerni, mindenkitől elnézést kérek. Kissé le voltam terhelve, amikor a tanulmányt leadtuk, és nem végeztem elég alaposan a munkámat" - kommentálta Frances Arnold amerikai vegyészprofesszor a Twitteren, miért kellett idén január 2-án visszavonni a mérvadó Science tudományos magazinban tavaly májusban megjelent tanulmányukat.
A tanulmány a laktám szintézisének molekuláris mechanizmusáról szólt, és azért vonták vissza, mert az eredményeit nem tudták megismételni. Ehhez az is hozzájárulhatott, hogy a kísérletek dokumentációjának egy részét elveszítették, így azok a végső összefoglalóba bele sem kerültek. Miután a megismételhetőség a tudományos munka egyik legfontosabb sarokpontja, a tanulmányt maguk a szerzők sem találták kellően megalapozottnak.
A fehérjeszintézis területén végzett munkájáért egyébként Arnold 2018-ban kémiai Nobel-díjban részesült. Kutatócsoportjával az evolúciós folyamatokat utánzó genetikai módosításokkal és szelekcióval olyan enzimeket alkottak, amelyek felhasználásával környezetbarátabb kémiai anyagokat, például gyógyszereket és megújuló energiaforrásokat lehet gyártani. (Qubit)
- Több mint 800 tudományos publikációt vonnak vissza Oroszországban, miután egy orosz akadémiai vizsgálóbizottság feltárta, hogy az orosz tudományos lapokban, zömében orosz nyelven megjelentetett tanulmányok hemzsegnek a másoktól való, többnyire jelöletlen átvételektől, az önismétlésektől és egyéb megkérdőjelezhető publikációs technikáktól. Dolgozatok százain szerepeltek szerzőként olyan emberek, akik amúgy soha életükben nem végeztek tudományos munkát. (Qubit)
- Kapcsolódó: Magyar pszichológusok vezetésével dolgozták ki a megoldást, ami megelőzhette volna a stanfordi börtönkísérlet botrányát link .

legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról