Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  

Itt az olvasólámpa, amely több diszlexiáson is segített már - melyik könyvtárban lesz elsőként?

A diszlexiát érintő kutatások legújabb eredményének felhasználásával fejlesztették ki azt a Lexilight segédlámpát, amely képes úgy manipulálni az agyat, hogy az olvasott szöveget ne valami homályos, összemosódott betűtengerként érzékelje a szem. És ez a kis lámpás várhatóan emberek millióinak életét változtathatja meg a közeli jövőben.
Egy 2016-os tanulmány szerint világszerte 700 millió ember él diszlexiával, és bár a részképesség-zavar pontos okát még mindig nem sikerült kideríteni, egy Franciaországban végzett felmérés szerint ez az állapot akkor fordul elő, ha valaki mindkét szemét azonos mértékben, dominánsan használja.
A Scientist oldalán közölt kutatás szerint a gördülékenyen, könnyen olvasó embereknek ugyanis aszimmetrikus a retinájuk, a diszlexiások két szemében azonban szimmetrikus ez a fényérzékeny sejtréteg. Vagyis olvasás közben mindkét szemükből egyidőben érkezik két különböző kép, a betűk tükörhatása miatt pedig sokszor homályosnak, elmosódottnak érzékelik a szöveget, ezért aztán lassabban olvasnak, és a szemük is hamarabb fárad el. Különösen a p és a b, illetve a p és q betűknél hangsúlyos ez a probléma.
Számukra talált megoldást egy francia cég, amely azt állítja, hogy Lexilight link lámpájával jelentősen képes megkönnyíteni az olvasást. A LED-es fényforrás állítható pulzálása ugyanis megtéveszti az agyat, amely így az információt csak az egyik szemből szállítva dolgozza fel, mintegy azonnal kitisztítva az összemosódott betűképeket - írja cikkében az Engadget. A lámpa hátoldalán található gombokkal tetszőleges sebességűre változtatható a fényhullámok pulzálása, vagyis a felhasználó maga állíthatja be a számára megfelelő ritmust. A legjobb minőségű LED-es égők képesek tisztábban mutatni a színeket és megjeleníteni a kontrasztokat is.
A lámpa már kapható Európában, és bár 549 angol fontos (kb. 215 ezer forintos) ára nem mondható olcsónak, a cég ingyenes, 30 napos otthoni próbalehetőséget biztosít, miközben lehetővé tette a havi 49 fontos (kb. 19 ezer forintos) részletfizetést is. Jelenleg csak az elektromos hálózatról működő lámpákat kínálják, de úgy tervezik, hogy nyárra az akkumulátoros, tölthető verzióval is megjelennek majd a piacon.

legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról