Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  

Ki a könyvtári adatok tulajdonosa? - Az USA-hoz, Kínához, vagy Európához közelítünk?

A világon három nagy iskola, modell ütközik össze, attól függően, hogy melyik országról és kontinensről beszélünk. Észak-Amerikában úgy tekintenek az adatra, hogy az a cégekké. Az, hogy egy Facebook, egy Google Amerikában nőtt nagyra, annak nem csak az az oka, hogy nagyon okosak az amerikai mérnökök, hanem az is, hogy ott sokkal rugalmasabb környezete van az emberekről gyűjtött adatok felhasználásának. Ennek az a mentalitás is az alapja, hogy a cégek arra használják az adatokat, hogy jobbá tegyék a működésüket. Amikor Donald Trump-ot amerikai elnökké választották, akkor az első törvénycsomagjában volt egy olyan törvény is, ami arra adott engedélyt a telkócégeknek, hogy a felhasználóik internetes viselkedését kvázi áruba bocsássák. Mit is jelent ez valójában? Attól félünk 2020-ban mindenhol a világon, hogy a Facebook és a Google mennyi mindent tud rólunk. Miközben ennél többet csak az internet szolgáltatónk tud rólunk, például, hogy én mit nézek a mobilnetemen vagy az otthoni netemen, azt a Telekom pontosan tudja rólam. Azzal, hogy ezeket az adatokat áruvá tették Amerikában, már tényleg mindent el lehet mondani az egyénről. A javaslat mindenféle tüntetés, ellenzés, felháborodás nélkül ment át a döntéshozókon.
A másik oldalon van Kína és barátai a klubban, akik azt gondolják, hogy az adat az államé. Az a scoring rendszer, társadalmi kreditrendszer, amit Kína működtet és amivel az állampolgárait próbálja minősíteni, az abból adódik, hogy rengeteg adatot birtokol róluk. Ezt segíti továbbá, hogy Kínában nagyon sok technológiai cég állami tulajdonban is van.
A harmadik modell ránk jellemző itt Európában, hogy megpróbáljuk az önrendelkezés jogát minél közelebb tartani a felhasználóhoz. A GDPR rendelet ennek a legutóbbi törekvése, hogy próbáljuk meg az adatok feletti rendelkezés jogát a cégek és az állam helyett minél közelebb tudni az egyénhez.

legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról