Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  

Könyvtári kockázatértékelés - példa (olvasóink szavazatára)

Az előre látható kockázatok elkerülhetők, mivel előre fel tudunk készülni a kezelésükre. A kockázatok mindig adott körülmények közt értelmezhetők, és elemzéskor egyszerre kell vizsgálnunk a kockázat bekövetkezésének valószínűségét, továbbá a kockázat várható hatását. A kockázatok egyszerű fellistázása tehát nem elég. Arra is készülnünk kell, hogy a bekövetkezés valószínűségét, vagy a hatását hogyan tudjuk csökkenteni. Egy egyszerű példával, ha vannak éghető anyagaink, akkor azokat különítsük el, és készítsünk be előre vizet az oltásukhoz. Vagy éppen mikor egy új alvállalkozóval kezdünk dolgozni, akkor számíthatunk rá, hogy késni és hibázni fog - ezért gyakrabban kell ellenőriznünk és státuszoltatnunk.

Egy részletes példát találhatunk a kockázatértékelésre a CILIP: A warm welcome kiadványában (15-19. oldal). A téma ebben az esetben, hogy a könyvtári melegedőhelyeket hogyan lehet biztonságosan kialakítani. Milyen kockázatokra kell felkészülni a különböző témakörökben, úgy mint: tűzvédelmi utak és jelzések, tisztítás és higiénia, a személyzet új felelősségi körei, plusz elektronikai eszközök (fűtő és keringtető felszerelések), meleg étel és ital, megnövekedett könyvtárhasználati idő.

A szervezet által összeállított sablon a következő információkat tartalmazza a fejlécben:
- Kockázatértékelés címe
- Helyszín
- Kockázatértékelést végző személy neve
- Kockázatértékelést végző személy munkaköre
- Értékelés dátuma
- Esemény / feladat / csoport leírás (rövid felsorolás, kiket vagy miket érint a kockázat)
A kockázatértékelési űrlap tételek szintjén a következő információkat tartalmazza:
- Mi jelenti a kockázatot? pl. tűz (nem lehet kijutni az épületből, kigyullad a lépcső, füstbelélegzés, halál), egészségügyi veszély, antiszociális viselkedés, polccal kapcsolatos kockázatok
- Ki lehet érintett? Több lehetséges csoport, külön-külön jelölendő, hogy adott esetben ki érintett
- Mérséklő és ellenőrző intézkedések. Mit tettünk már meg, hogy elkerüljük a kockázatot? Mit lehet még tenni? (Részletes lista a két kérdésre adott válaszként.)
- Kinek a feladata?
- Mikor feladat?
- Elkészült? Igen / nem.
A kockázatértékelés egy összefoglaló listával zárul a környezetről, a körülményekről és a célokról. (ref.: Habók Lilla)

legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról