Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  
 


Netflix-ajánlások téma - másodszor: legyen élvezet a katalógushasználat

Múlt heti "A Netflix alig kereshető - viszont ajánl, ajánl, ajánl" link írásunk diskurzust váltott ki. A megkezdett gondolatot folytatva...
A Netflix (de pl. a Facebook is) nem véletlenül összpontosít a kereshetőséggel szemben az ajánlásokra. S ez - legalábbis az ajánlások erősítése - a könyves portálok üzemeltetésének is fontos felülértékelési szempontja.
Érdekes, hogy az Internet Archive új szolgáltatása sem ezen az úton indult: "A Netflixszel vagy Spotify-jal ellentétben nem ajánl hasonló címeket egy-egy találat után. Ehelyett kezdődhet a böngészés a nulláról, akárcsak egy könyvtárba belépve." link
A könyvtár jelenlegi gyakorlata szerint nem ajánl online.
- Korábban úgy véltem - folytatja gondolatát Balázs László - az a jó, hogy nem profilozunk. De közben felnőtt egy generáció, ami örül a profilozásnak. El is várják. Egy ilyen stratégia szerint a könyvtár szórakoztató módon jeleníti meg a katalógus adatait a használók számára. Az ajánlók alapjául szolgáló profilozás lehetőségét a kölcsönzési történet, illetve feldolgozott metaadatok teremtenék meg. A könyvtári rendszerekbe ma felvitt metaadatok azonban nemigen támogatják a hasonló szolgáltatások kiépítését a fikció esetén.
Ehhez érdemes lenne bővíteni a hasonlósági alapú kereséseket. Erre már van is hazai példa.
Vannak olyan katalógusok, amelyben a regénybeli karakterek is megjelennek (mondjuk Piton professzor, vagy Hagrid), de hazánkban még nem ismerek ilyet.
A Harry Pottert ma azért találjuk meg a katalógusban, mert maga a név benne van a dokumentum címében. De Piton professzorra nincs találat. Jó lenne, ha ezek a metaadatok szerepelnének a rekordban (ez a mai szabványok miatt nem fér bele). Pl.: milyen műben szerepel Piton professzor? Vagy: ha a Harry Pottert beírom, akkor a Legendás állatok megfigyelését is felkínálná a rendszer.
Ezzel elérnénk: akkor is érdemes lenne a könyvtári katalógust használni, amikor nem csak könyvet keresek. Legyen tehát szórakozás a katalógus használata - mint pl. a Netflixé már ma az.
Mindez nem azt jelenti, hogy le kellene cserélni a könyvtári katalógust, de azt igen, hogy a közkönyvtárban kell ilyen új, szórakoztató-tájékoztató funkció - fejtette ki a KIT-ben Balázs László.

legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról