Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  

Wolfram Alpha; találmány, amely megváltoztathatja az internetet -- és mit tesz a könyvtárral?

A Wolfram Alpha nevű rendszer -- amelyet először múlt héten lehetett közelebbről megtekinteni a Harvardon rendezett bemutatón -- lényege, hogy megérti a hozzá intézett kérdéseket, s a válaszokat minden esetben személyre szabva állítja össze -- írja az Independent című brit lap. A számítástechnikával foglalkozó szakemberek szerint a Wolfram Alpha megjelenése evolúciós ugrást jelent az internet fejlődése szempontjából. A rendszer nem csak egyenes választ képes adni például egy olyan kérdésre, hogy milyen magas a Mount Everest? , hanem ezzel összefüggő további adatokat -- például földrajzi elhelyezkedés, közeli városok adatai, illetve összehasonlítás más hegycsúcsokkal -- is megjelenít a válasszal együtt. A módszert kidolgozó brit feltaláló, Stephen Wolfram szerint az új fejlesztés fő innovációs ereje abban rejlik, hogy azonnal képes a beérkező kérdéssel kapcsolatos további információk összegyűjtésére és szervezésére. Képes például olyan kérdésekre válaszolni, mint a Mount Everest magasságának és a Golden Gate-híd hosszának az összevetése, meg tudja nézni, hogy milyen volt az időjárás Londonban John F. Kennedy amerikai elnök meggyilkolásának a napján, képes kiszámítani az ISS nemzetközi űrállomás aktuális helyzetét, illetve azt, hogy mikor várható legközelebb teljes napfogyatkozás Chicago felett. Emellett például ha egy zene iránt érdeklődő kereső a Disz-dúrra kíváncsi, a rendszer le tudja játszani a számára, de azzal kapcsolatban is tud felvilágosítást adni, hogy mennyi az esélye, hogy tíz fej vagy írás játék esetén négyszer a fej jöjjön ki. A civilizációnkról összegyűjtött tudást szerettem volna számítógépek által értelmezhetővé tenni -- magyarázta fejlesztésével kapcsolatban Wolfram. Nem voltam benne biztos, hogy lehetséges, s meglepve tapasztaltam, hogy milyen jól működik a rendszer. Még sok munkát kell elvégeznünk, de a szoftver egyre inkább érteni fogja, hogy mit akarunk tőle. Jelenleg körülbelül egy átlagos könyvtár információinak a 90 százalékát használja tudásbázisként. - F: máj. 5.

Régebbi hírforrás(ok): HVG, link
legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról