Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  
 


Arcanum: 40-50 könyvtár és levéltár anyagát dolgoztuk már fel; tudjuk, mit kedvelnek az emberek

"Ami ma közkézen forog, azt már digitalizáltuk."
Ki gondolná, hogy a régi lapok közül a sportújságok a legnépszerűbbek? És hogy az arcfelismerő program révén régi festményeken is be lehet azonosítani, kik vannak rajta? Biszak Sándorral, az Arcanum Adatbázis Kft. vezetőjével a több mint harminc éves tudástár történetéről, a mesterséges intelligencia vívmányairól és a nehezen fellelhető lapokról beszélgettünk. Szerinte az a jó a régi napilapokban, hogy mindenki talál bennük hírt ismerősről vagy rokonról.
MH: Hogyan épül fel az önök által létrehozott adatbázis?
BS: Az Arcanum Digitális Tudománytárban magyar nyelvű újságok, folyóiratok olvashatók, emellett az Arcanum által fejlesztett Hungaricana közgyűjteményi portálon mintegy száz könyvtárból, múzeumból, levéltárból képeslapok, térképek, festmények, középkori oklevelek és népzenei hangzóanyagok, kották is találhatók bőségesen.
MH: A könyveket egymás után beszkennelik és ingyen vagy díj ellenében elérhetővé teszik az interneten, hanem önöknek valamilyen rendszerbe is bele kell illeszteniük ezeket a szövegeket.
BS: Valóban nagyon nehéz megfogni, mi alapján próbálom a digitalizálást elindítani. Nem is gondolná az ember, hogy a legjobb a kiadónkénti csoportosítás. A Google másképp oldotta meg. Elment a New York Public Library-ba, és az elsőtől a kétmillió-ötszázezredik könyvig mindet digitalizálta. Utána átment egy másik könyvtárba, és ott is digitalizálta a könyveket. Nekünk ez nem megy. Mi kiadónként digitalizálunk. Most nagyjából húsz kiadó műveit archiváltuk már. Amikor körbevezettem önt, a Szent István Társulat könyveit láthatta feldolgozás közben.
MH: Mit tartalmaz a Hungaricana oldal?
BS: Több mint száz közgyűjteménnyel és levéltárral működünk együtt. A Hungaricanában megtalálhatóak a középkori magyar oklevelek, régi térképek, a szerencsi Zemplén Múzeum több mint félmilliós képeslapgyűjteménye, a teljes magyar népzenei gyűjtemény, húszezer óra hangzó népzenei anyag és kották is. Az én kedvencem Fodor Sándor Neti bácsi, kalotaszegi prímás. Bartók, Csoóri, Sebő és mások zenéi, gyűjtései is hallgathatók.

legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról