Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  
 


Az oktatók által megadott irodalmak megjelenési időpontjai -- könyvtárosi lehetőségek

A közelmúltban egy munkám során főiskolák, egyetemek oktatói által megadott kötelező és ajánlott irodalmakat elemeztem egy bizonyos -- elég kurrens -- szakirányban. Munkámat készséges könyvtárosok is segítették -- ezúton is köszönet érte. A munka melléktermékeként kíváncsiságból készítettem egy kimutatást az összegzett több száz tétel kiadási időpontjaiból. Eredmény: 2008-as tételből 5 db, 2000-ig emelkedik 60 tételig, homorú görbe jön; a '80-as évek elejére is maradt évi 2-4 tétel. Az eredményeket néhány ismerős oktatóval megbeszéltem, s közösen az alábbi lehetséges motívumokat találtuk indokként -- fontossági sorrend mellőzésével:
- Az oktatók az évekkel ezelőtt megadott jegyzékeket változtatás nélkül (vagy kevés változtatással) közlik
- Az oktatók nem ismerik a friss szakirodalmat saját szakterületükön / nincs idejük naprakésznek lenni
- Kevés friss szakirodalom van az adott szakterületen
- Az adott szakterületen kevés az említésre méltó újdonság
- Az oktató nem jut a friss szakirodalomhoz (pl. nincs könyvtár, nincs pénze vásárlásra)
- A könyvtáros vagy az oktató szakmai közössége nem ajánl az oktató számára rendszeresen friss szakirodalmat
- Magas az oktatók átlagéletkora / az adott szakterület 'klasszikus' irodalmát tartják mérvadónak
- A korábbi időkhöz képest alacsonyabb az óraszám, amely inkább összefoglaló jellegű szakirodalmak ajánlására ösztönzi az oktatókat. Az ilyen anyagok azonban régebbi kiadásúak (azaz időközben valamelyest specifikusabbak lettek a kiadványok).
- Egyéb.
További eredmény volt, hogy a folyóiratcikkek aránya nem érte el az 5%-ot. Viszont voltak fulltextes szövegekre utaló linkek. Ami a fentiekből a könyvtárosra vonatkozhat: ha hasonló, nagy befektetést nem igénylő munkát felvállal, feltehetően érdeklődést válthat ki a tanszékeken (saját és másik intézet oktatói listáinak összehasonlítása stb.). Feltehetően nem zárkóznak el az oktatók a könyvtárostól érkező, friss folyóiratcikkekre figyelmet felhívó emailek elől, melynek következménye lehet a lista vonatkozó görbecsúcsának kedvező irányú elmozdulása. Vagy már ezt teszik, és ez már a javult görbe? :-)

Régebbi hírforrás(ok): MG
legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról