Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  

Magyar könyvtári szakma - digitalizálás előtt?

Digitalizált-e a magyar könyvtári szakma? - Bojár Gábor nemrégiben ismertetett tapasztalata link szerint nem. Ami persze nem jelenti, hogy ne digitalizáltunk volna orrba-szájba (a végeredmény mérsékelt láthatósága mellett), ne készítettünk volna (kisebb) részben átjárható adatbázisokat, hanem hogy az utóbbi évtized színvonala szerinti workflow (napi ügyviteli munka) egyelőre nyomokban ismeri az elektronizált munkafolyamatokat.
Létezik ugyan a "Közgyűjteményi Digitalizálási Stratégia
(2017-2025)" link , de mintha nem értenénk a fentebb vázolt összefüggést (A KIT ígéretet kapott az EMMI-től, hogy megkapja a stratégia aktuális állását - ezt jelezni is fogjuk). Eközben pedig tornyosulnak a meghökkentő lemaradások:
- napi gyakorlat a papír űrlapokon való adatgyűjtés, noha az a kitöltőnek és begyűjtőnek is nagyobb munka (pl. az MKE-kérdőívei)
- nincs független könyvtári teljesítménymérés, pl. mert nem egyértelműek a beszolgálandó statisztikai adatok (persze, így a valós teljesítmény is elkenhető), bár évek óta megy a fontolva haladó munka a témában, ld. pl.: link , illetve egy próbálkozás az OSZK-ban az online statisztikák módszertanának egységesítésére, illetve közzéteszik az adatokat: link , ezért több szempontból nem is lehet megalapozott döntéshozatal a rendszer szintjén
- az országban több 100 helyen végeznek dokumentumfeldolgozási munkákat - egymással párhuzamosan
- nincs e-könyv-kölcsönzés (jogszabályi és egyeztetési inkompetenciák miatt)
- bár sok digitalizálási projekt volt, eredményeik szórványosan érhetők el, használhatóságuk erősen változó (a könyvtári fiókban, CD-n való elérhetőségtől a weben kereshető, indexelt és kommunikált állományig)
- sok könyvtárban még mindig papírtasakok segítségével folyik a kölcsönzés
- noha évtizedek óta tart az informatikus könyvtáros képzés, a kifejezés előtagja gyakorlatilag tartalmatlan.
Mindezek annak ellenére vannak így, hogy a technikai feltételek országos szinten adottak. Könyvtári stratégia és vízió sincs, a szakértelem hiányos, a témáról való kommunikáció legalábbis erősen visszafogott - azaz a szakma belső körülményei krónikusan elmaradottak.
A számítógép - ha nem jól használjuk -, csak modern írógép. Ha elkezdjük megérteni, akkor szervezettséget, átgondolt munkafolyamatokat igényel. A könyvtárban nem az informatikai tudás tűnik kevésnek, hanem a rendszerszervező, aki munkafolyamatokat átlátó és irányító képesség. A döntések persze ezek nélkül is megszülik a döntéshozók. Ezért lehet, hogy a könyvtárakba néha öntött pénzek, gépek sokszor nem jól hasznosulnak. Az első egy rendszerszemléletű szervezés lenne, amihez viszont nincs igazán belső szakember.
S milyen a könyvtárdigitalizálás motivációja? A könyvtárt használók köre is sorvad. Az oktatás uniformizálódik, leépül, az innováció és a kreativitás helyett a lojalitás válik értékké, folyamatos a potenciális könyvtárhasználók kivándorlása, s így egyre kevéssé szükséges a modern könyvtár.

Hírforrás: KIT-összeállítás
2018. november 10.  •  Továbbküldöm a hírt
Link e hírhez:
http://www.kithirlevel.hu/index.php?kh=digitalizaltak-e_a_magyar_konyvtarak
Régebbi hírforrás(ok): Mikor érnek a könyvtárak a III. informatikai forradalomba? - Hogy haszna is legyen végre a digitalizálásnak link Digitalizálták a kőbányát link
legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról