Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  
 


Foglalkozzon-e NFT-vel a könyvtár?

Az elmúlt hónapokban irtózatosan felpörgött a digitális műalkotások, illetve a híres emberhez, vagy eseményhez köthető, egyedi digitális fájlok, képek, zenék, videók piaca. Ez az úgynevezett NFT (Non-fungible token) biznisz.
Hogyan működik, és mi ez az NFT? Vegyük például Jack Dorsey-t, a Twitter alapítóját, aki az első Twitter bejegyzését 2,9 millió dollárért adta el. Hogyan lehetséges egy mindenki által szabadon olvasható bejegyzést 2,9 millió dollárért eladni, és hogyan létezhet olyan őrült, aki ezt megveszi?
Jack a twitter bejegyzéséről szóló képet, mint jogtulajdonos NFT-vé alakította. Ezzel gyakorlatilag egy egyedi kriptovalutát hozott létre, ami módosíthatatlan, nem lehet vágni, szerkeszteni, valamint tartalmazza az eredetiségről szóló igazolást, miszerint ebből, ebben a formában csak egy létezik a világon, és még a tulajdonjogot is tartalmazza. Mindez az Ethereum kriptovaluta rendszerére épül, és a blokklánc technológia garantálja, hogy senki nem lophatja el, vagy hamisíthatja a te digitális fájlodat.
Az NFT-ék értékét tehát, ha megfelelő forrásból származik, vagy egy jó digitális műalkotásról beszélünk, az adja, hogy csak egy van belőle a földön, hasonlóan a Mona Lisa-hoz, ez az egyediség igazolható, ezért sokak számára nagy értéket jelent. Az egész jelenségről az alábbi videóban találsz információt: [ld. a forráslinken]

legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról