Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  

Így és ezekkel hat a közösségi média a fiatalokra (APA) 1. (olvasóink szavazatára)

Közel egy éve adta ki az Amerikai Pszichológiai Társaság (röviden angolul: APA) a tanácsait a fiatalok közösségi média használatával kapcsolatban. Azóta nem sok minden változott sem az iparágban, sem a szövetségi irányelvekben. Pedig alapvető változtatásokra lenne szükség a platformokon. A társaság szerint a platformokat elsősorban felnőtteknek hozták létre, ezért nem alkalmasak a még sérülékeny gyerekek és serdülők számára. Különösen azoknak, akik pszichológiai, fizikai, intellektuális, mentális egészségi vagy más fejlődési kihívásokkal küzdenek.

A legfontosabb problémák:
1. A társas visszajelzések túlzott érzékenysége: az agy kifejlődése 10-13 éves korban kezdődik és a húszas évek közepéig tart. Kapcsolatba hozható a társas visszajelzésekre adott túlzott érzékenységgel.
- A mesterséges intelligencia túl sok olyan tartalmat ajánl, ami érdekli a fiatalokat, de nem veszi figyelembe a biztonságukat. Korlátozni kellene a szélsőséges érzelmeket kiváltó tartalmakat, főleg a törvénytelen és káros viselkedés bemutatását.
- A kedvelések és követők számolása olyan agyi területeket mozgósít, amit ismétlődő viselkedést vált ki. Ez nagy befolyással lehet a fiatalok attitűdjére és viselkedésére (jobban, mint a felnőtteknél), mert érzékenyek a pozitív társas visszajelzésekre és az elutasításra. Problémás, ha platformok ezt az oldalon eltöltött idő növelésére használják.
- Nagyon káros, mikor a reklámok testreszabásához használják a fiatalok adatait, mert könnyen befolyásolhatók.

2. Szükség van a kapcsolati készségek fejlesztésére. Azonban a követők, kedvelések és nézettségi mutatókra való összpontosítás az egyoldalú, személytelen interakciókra irányítja a serdülők figyelmét. Elriaszthatja őket az egészségesebb és pszichológiailag előnyös kapcsolati készségek kialakításától.

3. Hajlam a káros tartalomra: a serdülőkor fokozottan hajlamosít a csoportbefolyásra, a befolyásolhatóságra és a társas elutasítás érzékenységére. A káros tartalom mentális egészségi nehézségekhez vezet, pl. önsértés megjelenítése, törvénytelen viselkedés. A káros tartalmakra vonatkozó világos és átlátható eljárások hiánya nehézséget okoz.

4. Fejletlen ösztönzés-szabályozás: a fejlődő idegrendszer miatt a fiatalok kevésbé tudnak ellenállni az ösztönöknek, rövid távú előnyökhöz vezető cselekvésnek, még a hosszútávú negatív következmények ellenére is. Például nehezebben állnak ellen a folyamatos közösségi média görgetésnek, ami klinikai függőséget is okoz. Az időkorlát hiánya szintén kihívást jelent, főleg hétköznap. Az értesítések kihasználják az érzékenységüket a figyelemelterelésre. A szülői beleegyezés nélküli adathasználat szintén kihasználja a fiatalok gyenge hosszútávú mérlegelési képességeit.

5. Az egészséges agyi fejlődés alapja az alvás: a késői fekvés és alvási zavarok jelentős negatív hatással vannak a fiatalok figyelmére, viselkedésére, hangulatára, biztonságára és tanulmányi teljesítményére.

6. Sebezhetőség a rosszindulatú szereplőkkel szemben: az idegenekkel való kapcsolatfelvétel és közvetlen üzenetküldés lehetősége veszélyezteti a fiatalokat. Megjelenhet az adatlopás potenciálisan veszélyes interakciókkal, akár a szexuális kizsákmányolás.

A következő részben az APA ajánlásait mutatjuk be, hogyan tudnak a szülők védekezni a veszélyekkel szemben, és milyen intézkedésre lenne szükség a közösségi média platformok részéről. (ref.: Habók Lilla)

Kapcsolódó: - Szülinapra butamobil: egy tinédzser álma
Zsombor is egy lehetne a Luddite Club tagjai közül, de ő Budapesten él. Május végén ünnepli 16. születésnapját, és szüleitől nyomógombos telefont kért ajándékba. Nem ez lesz az első telefonja, jelenleg egy Samsung Galaxy A23 típust használ, az első mobilját 12 évesen kapta meg, ez egy nyomógombos Nokia 105-ös volt. Waldorf általános iskolába járt, ahol máshogy állnak a mobileszközökhöz, mint a hagyományos tanrendű intézményekben: az iskolában egyáltalán nem használhatják, és 14 éves korig az otthoni használatot sem ajánlják, kivéve, ha indokolt, például ha egyedül járnak suliba. Ebben az esetben sem nézik jó szemmel, ha okostelefonnal látják el a szülők a gyereket. (Kreatív)

legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról