Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  

Ilyen lehetne a könyvtárosok és a kis kiadók partnersége (olvasóink szavazatára)

A Független Kiadók és Könyvtárosok Fórumának (IndieLib 2025) célja, hogy lehetővé tegye a könyvtárak és a független kiadók párbeszédét és együttműködését.
A Nyitó panelbeszélgetés témái: a válogatás és a terjesztés időzítése; a digitális tartalmak iránti egyre növekvő igények ; az örökös hozzáférés iránti óhaj.

Kiderült: míg a könyvtárak az új és népszerű címek köré akarnak szervezni programokat, addig a független kiadóknak erős backlistjei vannak (ún. hátsó címlistái, pl. a korábban megjelent, de értékálló művekről vagy különleges, akár érzékeny témákról stb.), amelyeket ki lehet aknázni a könyvtári eseményekhez is. A BiblioCommons-listáktól az Instagramon át a könyvdíjakig minden forrást kiaknáznak. A kis sajtótermékek szerzőinek proaktívan kell marketingelniük magukat több platformon (akár a könyvtári platformokon is - szerk.)

A "Hatás tettenérése: a siker mérésének fenntartható modelljei" beszélgetés tanulsága: az olyan egyszerű mérőszámok, mint pl. a könyvtárlátogatások, a könyvtárak forgalma, a programok látogatottsága és a kártyatulajdonosok (beiratkozott/regisztrált használók) száma, nem adnak teljes képet arról, hogy ki mit olvas! A magasabb jövedelmű területeken található fiókok pl. előnyben részesítik a korlátozottan hozzáférhető (pl. helyben használható) és az elektronikus kölcsönzést. Ezeket akár átlagon feletti - nem mért - használat is juthat. Mindez torzíthatja az adatokat, pl. a kevésbé ellátott helyeken szemben. Prioritás: A befektetés megtérülése (return on investment, ROI) azt jelenti, hogy a bestsellereket és a nagy példányszámú műfajokat oda helyezzük, ahol az emberek tipikusan keresik ezeket a műveket. A méltányosság érdekében a népszerű cikkeket az alacsonyabb jövedelműekhez kell eljuttatni, pl.
böngészésen alapuló helyekre. A visszatartások hiánya miatt ez kihat a példányszámokra. A megoldás nem egyszerű - vitatéma marad.

Miért nem ülnek össze gyakrabban a könyvtárak és a független kiadók ilyen jellegű információcserére? Két okból: a kis kiadóknál általában nincs feladatkör a könyvtárakkal való kapcsolattartásra. Emellett a terjesztést többnyire egy harmadik fél látja el. Így a könyvtárak gyakran nem ismerik terjesztői árképzést és a licencfeltételeket. Az IndieLib 2026 Minneapolisban lesz. (Ref.: Szabó Eszter)

legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Több mint 30.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1500 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról