Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  

Kikérdeztük dezinformációból az AI-t: a ChatGPT simán feltüntette forrásként a Pravdát

Tíz hamis vagy félrevezető állításról kérdeztünk négy AI-chatbotot. Volt, amelyik elég jól teljesített és alig ismételt meg dezinformációt a válaszaiban, de az is előfordult, hogy a források között megtaláltuk az orosz állami propagandát.

Három éve még újdonságnak számított, ma már heti szinten több mint félmilliárdan használhatják a ChatGPT-t. 2025 áprilisában az ötödik leglátogatottabb weboldal lett, úgy, hogy közben az összes többi oldal látogatottsága csökkent. Olyan oldalakat előzött meg ezzel, mint a Wikipédia és a Reddit. Az első globálisan elterjedt mesterséges intelligenciával működő chatbotot sokan információszerzésre, tanulásra, tájékozódásra, tényellenőrzésre használják, bár a Harvard Business Review elemzése szerint mára a leggyakoribb felhasználástípus a terápiás és szociális célú használat, az úgynevezett beszélgetés lett. Ugyanakkor a mesterséges intelligencia terjedése az eddiginél is nagyobb teret biztosít a hamis információknak.

Egyrészt egyszerűen létre lehet hozni vele dezinformációt terjesztő szövegeket vagy meg nem történt eseményeket ábrázoló képeket. Például egy mesterséges intelligenciával készült kép terjedt arról, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök letérdelt Hszi Csin-Ping kínai elnök előtt, de írtunk már olyan AI-videóról is, amelyiken Elon Musk és Keanu Reeves AI-másai vitatkoznak. Másrészt az AI-chatbotok nyelvi modelljei nemcsak hallucinálni tudnak - vagyis valótlanságot állítani -, hanem ellenőrizetlen forrásokból származó vagy félrevezető információkat is beépíthetnek a válaszaikba. Ezzel pedig felerősíthetnek amúgy is terjedő félrevezető tartalmakat vagy dezinformációs műveleteket.

legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Több mint 30.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1500 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról