Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  
 


Könyvtárak - Malmöben, egy tizenéves szemével (olvasóink szavazatára)

A Malmöi Városi Könyvtárban link (a Ruuti-ban) vett részt egy projektben Noa Arvanitis, 17 éves, autizmussal élő fiú. Amikor kicsi volt, vágyott a könyvtárba. Később a Balaganba [a 9-13 éves fiataloknak szóló részlegbe] járt. A Kaninihez [a 0-8 éves korosztály számára fenntartott gyermekrészleghez] képest ezt eléggé rendetlennek találta. Ott sokkal több szoba, hely és zug volt, ahová el lehetett bújni. A Balagan után a saját korosztályának való Krut [a 14 éves és idősebb fiatalok szekciója] következett.

Szerinte sok magakorabeli fiatal tanulószobaként tekint a könyvtárra, olvasási élmények színhelyére. Nekik pl. van könyvklubjuk az iskolájukban, ahol könyveket ajánlanak egymásnak. De a könyvtár még mindig egy ijesztő hely: koncentrálnod kell, nem beszélhetsz, csendben kell lenned, komolyan kell venned. Az általános iskola könyvtára viszont tanteremként szolgált. A középiskola könyvtárát szereti, mert az emberek leülhetnek, beszélgethetnek, tanulhatnak vagy olvashatnak.

A nyilvános könyvtárban a hirdetőtáblákon is sok tipp van, mit lehet ott csinálni. Van egy csomó könyv. Az is nagyszerű, hogy ingyenes. Lényeg, hogy jobban tájékoztathatnák az embereket arról, hogy az idősebb tizenéveseknek is vannak tevékenységek. A fiatalokat a TikTok-on lehet elérni. Több hely kell nekik, pl. találkozni. Bár a Ruuti nagyszerű, nem túl ülőhelybarát. Kevés a csoportszoba, és mindig foglalt. Egyértelműbb jelölésekre lenne szükség: "itt ezt csináljuk" vagy "itt egyedül lehetsz". Noa szerint az egyes célcsoportoknak különböző ülőhelyek kellenek.

Az író-olvasótalálkozók szerinte nem túl szórakoztatóak. Olyan programokat szeretne, mint a Kulturskolan-ban: néhány szombaton beengedik a fiatalokat, és pizzát adnak. Barátokat is lehet hozni. Azt csinálnak, amit akarnak. A lundi városi könyvtárban pl. a fiatalokkal együtt feltárták, hogy mi hiányzik a könyvtárból. Rájöttek, hogy hiányzik nekik egy hely. Azóta kialakítottak egy speciális helyet nekik. Most már sok fiatal ül ott. Aztán a fiatalokkal együtt elkezdték kidolgozni a programjaikat. (Ref.: Szabó Eszter)

legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról