Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  

MI-szabályozás: életbevágóan fontos lenne tanulni a közösségi média terén elkövetett hibákból

A mesterséges intelligencia technológiákkal kapcsolatos veszélyek latolgatása mára erősen központi kérdés lett és belátható, hogy nem is teljesen indokolatlanul. A MIT (Massachusetts Institute of Technology) két tudósa most arra hívja fel a figyelmet, hogy az elmúlt évtizedek néhány - társadalmi szempontból - óriási ígérettel berobbanó technológiájának sorsából érdemes lenne tanulni és a tapasztalatokat figyelembe venni az MI-szabályozások kialakításánál. Az analóg példa, a közösségi média szabályozatlan fejlődése az elmúlt évtizedben, számos olyan tanulságot tartogat, amelyek közvetlenül alkalmazhatók a mesterséges intelligenciával foglalkozó vállalatokra és technológiákra. Ezek a tanulságok segíthetnek elkerülni, hogy a mesterséges intelligenciával ugyanazokat a hibákat kövessük el, mint a közösségi médiával.

Alig másfél évtizede még a demokratikus kibontakozás eszközrendszerének eljövetelét vizionálták a közösségi médiában. Ma a híradásokban a dezinformáció, a mentális problémák, az üzleti összefonódások, a manipuláció, valamint a különböző jogellenes cselekmények hordozójaként jelennek meg a közösségi platformok. Hasonlóan a közösségi médiához a mesterséges intelligencia is képes sokféleképpen megváltoztatni a világot, némelyik a demokrácia számára kedvezően, de ugyanakkor megvan a lehetőség arra is, hogy hihetetlen károkat okozzon a társadalomnak.

A szerzők a közösségi média öt olyan alapvető jellemzőjét emelik ki, amelyek véleményük szerint ártottak a társadalomnak és ugyanezekkel a sajátosságokkal a mesterséges intelligencia is rendelkezik. Ezek a következők: 1. reklámozás, 2. megfigyelés, 3. viralitás, 4. addiktivitás/rászoktatás, 5. monopolizálás. A kutatók megjegyzik, ezek a sajátosságok nem eredendően gonoszak, mindegyik kétélű kard, amely jóra vagy rosszra is képes. Mind a közösségi média, mind az MI esetében a megoldás a technológia használatának korlátozásában rejlik. (ref. via MI Újság)

legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról