Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  

MI és károsanyag-kibocsátás - hogyan csökkenthetjük odafigyeléssel?

Ha az emberek tudnák, mennyi káros anyaggal jár, hogy MI-vel akciófigurát rajzoltassanak magukból, talán nem tennék azt meg. Nem minden MI-s csetbot egyforma: van, amelyik négyszer annyi szén-dioxidot bocsát ki munka közben, mint egyes kollégái - írja az Eurekalert egy nemrég megjelent tanulmány alapján.

Müncheni kutatók 14 nagy nyelvi modellt (LLM-et) is vizsgáltak, köztük a Llama 3,1 8 és 70 milliárd paraméteres verzióját, a Llama 3,3-70 milliárd paraméteres verzióját, az Alibaba Qwen és Qwen2,5-ös modelljeit, 7 és 72 milliárd paraméteres formában, valamint a Deep Cogito 8 és 70 milliárd paraméteres verzióját és a Deepseek R1 modelljét, 7, 8 és 70 milliárd paraméteres formákban. Egy MI-nek minél aprólékosabb, minél több paramétert tud figyelembe venni a válaszadáshoz, annál több energiára van szüksége.

Bármit kérdezünk egy csetbottól, mindig kapunk választ, és az MI ehhez akkor is energiát használ, ha a válasz helytelen. Mindez szén-dioxid-kibocsátással jár, tehát ha valaki igyekszik környezettudatos fogyasztóként viselkedni, akkor kíváncsi lehet arra, melyik csetbot a legkevésbé környezetszennyező. Ezt lehetetlen pontosan megmondani, de a kutatásból most kiderül, hogy modelltől és a kérdések komplexitásától függően nagy különbségek vannak.

"A felhasználók jelentősen csökkenthetik a kibocsátást, ha a mesterséges intelligenciát tömör válaszok generálására kérik, vagy a nagy kapacitású modellek használatát azokra a feladatokra korlátozzák, amik valóban igénylik ezt a teljesítményt" - mondta Maximilian Dauner, a tanulmány első szerzője. A DeepSeek R1-70 milliárdos verziója például 600 ezer kérdésre adott válasszal annyi szén-dioxidot termel, mint egy London-New York oda-vissza repülőút.
A lényegre törőbb Qwen2,5 viszont a maga 72 milliárd paraméterével háromszor ennyi kérdésre tud válaszolni, mire eléri ezt a kibocsátást. "Ha a felhasználók ismerik az MI által generált válaszok pontos szén-dioxid-költségét, például annak ha akciófigurává változtatják magukat, akkor szelektívebbek és átgondoltabbak lehetnek azzal kapcsolatban, hogy mikor és hogyan használják ezeket a technológiákat" - mondta Dauner.

legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Több mint 30.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1500 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról