Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  
 


Miért dőlünk be újra és újra a kamu diétáknak, a sarlatánoknak és a csodaszereknek?

... kérdeztük Csupor Dezső gyógyszerésztől, a Szegedi Tudományegyetem docensétől.
- Az mindig gyanús, amikor egy-egy termékkel vagy diétával kapcsolatban egy "híres" professzorra vagy feltalálóra hivatkoznak. Ilyenkor vagy nem létező személyekről van szó, vagy ha mégis, akkor valószínűleg olyasmit adnak a szájába, amit sosem mondott. Tipikus példa erre a C-vitamin, amit Magyarországon két tudóssal, Linus Paulinggal és Szent-Györgyi Alberttel szokás eladni. Pedig Pauling nem a C-vitamin miatt kapott kémiai Nobel-díjat, de Szent-Györgyi Albertet sem azért tüntették ki, mert felfedezte, hogy sok gramm C-vitamint kell fogyasztani. A C-vitamin-hiány megelőzése fontos, de a szedés célja nem lehet a rák gyógyítása. Ilyen hatást Szent-Györgyi sem tulajdonított ennek a vegyületnek.
- A meg nem értett zsenik is jelentős marketingértékkel bírnak, ha "csodaszert" kell eladni.
Cs.D.: Tipikus séma, hogy valaki feltalálta a rák ellenszerét, az örök fiatalság szérumát vagy a koleszterinellenes védőoltást, ám a csúnya gyógyszerlobbi, az akadékoskodó hatóságok vagy a háttérhatalmak meg akarják akadályozni, hogy a szere forgalomba kerüljön. E mögött szinte mindig átverés van, a magyar fogyasztók jelentős része mégis hajlamos empátiával viszonyulni a meg nem értett zsenik történetéhez, mert nem a hierarchiában felettünk álló fehér köpenyes istent, az orvost látja bennük, hanem a hozzánk hasonló, szenvedő kisembert.

legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról