Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  

Módszerek jövőkép-alkotásra - 1. jövőkép-alkotástól a backcasting

A jövő nem fenyegető, befolyásolhatatlan árnykép, hanem feltérképezhető és alakítható valóság - állítja új könyvében Meskó Bertalan orvosi jövőkutató. Miért beszélgessünk a jövőbeni énünkkel, mi az, hogy jövőkerék, és hogyan vessük be a backcastingot?

HVG: Sokféle jövőkutatói módszert felvázol, néhányat részletesen is ismertet a könyvében. Melyiket ajánlja leginkább?
MB: A legegyszerűbben alkalmazható a
- jövőképalkotás. Ennek az a lényege, hogy beleképzeljük magunkat egy jövőbeli helyzetbe. Például, ha érdekel, hogy jó szülő vagyok-e, akkor el kell képzelnem, hogy a gyerekeim tíz év múlva arról beszélgetnek egymás közt, milyen jó és rossz élményeket éltek át velem. Így világossá válhat, milyen típusú élményekre lenne szükségük most, hogy később úgy érezzem, jó szülő voltam. Egy másik hasznos módszer a
- jövőkerék, amit akkor érdemes használni, ha egy fontos jövőbeli esemény, változás, áttörés következményeit szeretnénk feltárni. Egy központi állításból indulunk ki, mondjuk abból, hogy 10 év múlva az Országos Mentőszolgálat teljes flottája MI-alapú lesz, és végiggondoljuk, mi minden fog bekövetkezni társadalmi, technológiai, jogi, szabályozási szinten, ha ez megvalósul. A harmadik a
- forgatókönyv-elemzés, amelynek során meghatározunk egy fontos jövőbeli értéket, és elképzeljük, mi történik, ha ez tökéletesen megvalósul - ez az utópia -, és mi lesz akkor, ha egyáltalán nem - ez a disztópia -, illetve milyen lenne a középút, a megvalósítható, elképzelhető jövő. A legfontosabb az utolsó lépés, a
- backcasting, amikor átgondoljuk, hogyan jutunk oda, azaz mi mindennek kell megtörténnie mától kezdve, hogy a legnagyobb eséllyel megvalósuljon a vágyott jövő.

legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Több mint 30.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1500 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról