Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  

Társadalmi igazságosságért a gyakorlatban: tévút vs. jó irány (olvasóink szavazatára)

Beth Montague-Hellen, a Francis Crick Intézet könyvtárvezetője nemrégiben adta ki Practical Tips for Equality, Diversity and Inclusion in Libraries című könyvét (Equality, Diversity, Inclusion röviden: EDI), amelyben gyakorlati tanácsokat oszt meg az esélyegyenlőség, sokszínűség és befogadás előmozdításához könyvtári környezetben.

Beth könyve nem elméleti mű, hanem a mindennapi gyakorlatot segítő lépések gyűjteménye, amely olvasmányos stílusban a fizikai tértől a dekolonizációig terjedő témakört fedi le.

Irányzat, nem célállomás: A befogadás folyamata nem egyszeri lépés, hanem folyamatos törekvés, amely hosszabb úton vezethet el a valódi közösségi élményhez.
Kisebb lépések, nem tökéletesség: Nem kell minden problémát azonnal és tökéletesen megoldani; már apró változtatásokkal is jelentős előrelépés érhető el.

A félelem hatása: Sokan nem az EDI-ellenes kritikáktól tartanak, hanem attól, hogy a saját oldalukról kapnak bírálatot. Ez gyakran bénító hatású lehet.
Vékony határvonalak és piros vonalak: Az EDI területén gyakoriak a szürke zónák, különösen a szövetségkötések és a "semlegesség" kérdésében.

Semlegesség dilemmája: A könyvtárak célja az információhoz való hozzáférés biztosítása. Ez közel van a semlegességhez, de Beth szerint valójában senki sem teljesen semleges.

Szakmai előrelépés akadályai: A könyvtári segédszemélyzet sokszínűbb, mint a vezetés, ám a magasabb szintű előrelépéshez gyakran nehezen hozzáférhető elvárások társulnak. Alternatív jelentkezési formák segíthetnek a korlátok lebontásában.

A "rossz hallgatás" problémája: Gyakori, hogy újabb és újabb felméréseket végeznek a problémák feltárására ahelyett, hogy a már meglévő visszajelzések alapján cselekednének.

A "Jó hallgatás" és a fizikai tér: Kiváló példák mutatják azt, hogy a valódi hallgatás - mint például a szülő hallgatók igényeinek meghallása - új, befogadó könyvtári tereket eredményezhet.
Az EDI-vel foglalkozó munka érzelmileg megterhelő lehet, és könnyen vezethet kiégéshez. Beth hangsúlyozza: csak az tud másokon segíteni, aki saját magára is odafigyel. (ref.: Habók Lilla)

legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Több mint 30.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1500 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról