Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  

Tovább beszélgetve a könyvtárosi kiégésről: oka és jelei

Először beszélgetés link alakult ki a kiégés lehetséges okairól, amit a résztvevők saját fogalomrendszerük mentén írtak le a különböző nézőpontokkal.
- Megbecsülés hiánya, amiből az is fakad, hogy azt éreztetik velünk, hogy nem dolgozunk rendesen
- Haladás érzet hiánya
- Hátramenet
- Motivációvesztés
- Túl sok feladat, ami akár motiváló is lehet egy határig
- Túl sok a kihívás felvállalása
- Munkavégzés a szabadidő kárára
- Pozitív visszajelzés hiánya: olvasók, könyvtárhasználók felőli megfelelés, illetve a fenntartó felé történő megfelelés. Kompenzációs kapaszkodók keresése. Időnként a fenntartó nem engedi, hogy a használók felől pozitív visszajelzések érkezhessenek, de fontos, hogy nem mindenki találkozik felhasználóval, főleg ha back office munkát végez.

A kiégés jelei: Szorongásos tünetek, alvászavar, fáradtság, ingerlékenység. Álmunkban is munkafolyamatokat végzünk vagy olyan dolgokról álmodunk, amikor vészhelyzetben vagyunk (pl. tüzet nem tudunk eloltani). Feledékenység. Napi rutinok ismétlődése vagy ellenkezőleg, a teljes kiszámíthatatlanság. Félelem az újdonságtól vagy változástól. Pszichoszomatikus tünetek.

A pszichés problémák nem önmagukban állnak, hanem azt kell néznünk, hogyan fogadja az adott környezet. Ugyanígy a kiégett embert is könnyen írjuk le azzal, hogy pl. lusta, nem motivált, nem tudja elválasztani a munkát és a magánéletet. Ezek mind pejoratív jelzők. De amikor van erről egy diagnózis, máris másként látjuk a helyzetet. A hétköznapokban is könnyen levonhatunk ilyen következtetéseket, pedig arról van szó, mennyire fogadjuk el ezt az állapotot diagnózisként vagy helyette emberi gyengeségként, hiányosságként. Helyes hozzáállás, ha nyíltan beszélünk erről és ez beépül a közgondolkodásba is.

A szakszervezetek visszaszorulása is egy tünet ebben a jelenségben. Olyan időszakban vagyunk, amikor egyre kevésbé tudjuk megvédeni magunkat. Egy munkahely könnyen önkényes lehet, ha nincs dolgozói érdekképviselet. Ezen kívül a humor, az egymással való kapcsolattartás, kommunikáció mind kicsi dolgok, de szintén segíthetnek.

legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról