Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  
 


Tudásmenedzsment 5. (Tudásteremtés)

Tudást többféleképpen szerezhet a szervezet. A módszerek: felvásárlás, bérlés, célorientált erőforrások, adaptáció, hálózatok. Most az első háromra vetünk pillantást.
1. Felvásárlás. A gondolatok eredetisége - a szervezeti tudás szempontjából - kevésbé fontos, mint a hasznosságuk. Erre utal Texas Instrumentsnél a "Nem mi találtuk ki, de azért mi csináltuk meg" díj, amelyet a cégen belüli sikeres adaptációkért adnak. A tudás nagyon kényes jószág; sokkal nehezebben helyezhető át, mint a többi erőforrás. Cégfelvásárlásoknál a legtöbb, ami tehető, hogy szerződésekkel és kifizetési megállapodásokkal megpróbálják a kulcsszemélyzetet néhány évre a szervezethez kötni. Másik jellegzetesség, hogy a tudás csak az őt létrehozó környezetben virágzik. Ha a tudás megtartására nincsenek hathatós lépések, akkor a tudás egyszerűen kisétálhat az ajtón [vö.: kontraszelekció a könyvtárak esetén]!
2. Tudásbérlés, amely pl. tanácsadók fogadásakor merül fel. Ám ez a fogadó félben sokszor nem tudatosul. Az élvonalbeli tanácsadók ugyanis sokszor meglepődnek, hogy milyen kevés megbízójuk érdeklődik a tudástranszfer iránt.
3. Célorientált erőforrások. A könyv írja: "Néhány vállalati könyvtár is a K+F-részlegek egy változata, hiszen ezektől is a vállalat számára új ismeretek beszerzését várják el. Különösen érvényes ez olyan könyvtárak esetében, amelyek egy speciális tudással kapcsolatos folyamathoz vagy funkcióhoz kötődnek, ahogyan ez sok tanácsadó cégről elmondható." Hogy az ilyen belső erőforrások mennyire kihasználtak, az a könyvtárosok potenciálján, pr- és marketingmunkáján, valamint fenntartó tudatosságán múlik. (összeállította: MG)

Hírforrás: Tudásmenedzsment / Thomas H. Davenport, Laurence Prusak. - Budapest : Kossuth, BKE Vezetőképző Intézet, 2001. - 195 p.
2003. június 11.  •  Továbbküldöm a hírt
Link e hírhez:
http://www.kithirlevel.hu/index.php?kh=tudasmenedzsment_5_tudasteremtes)
Régebbi hírforrás(ok): Tudásmenedzsment / Thomas H. Davenport, Laurence Prusak. - Budapest : Kossuth, BKE Vezetőképző Intézet, 2001. - 195 p.
legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról