Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  
 


Mit tehetünk a közösségi média manipulációjának csökkentésére?

Nem kellemes ez a helyzet [ld. korábban: link ], és egyáltalán nem ad okot az optimizmusra azt látni, hogy az autokratikus rezsimek egyre több (köz)pénzt költenek el a Facebookon, ezzel egyre torzítva a szabad diskurzust. Nincs ez másképp Magyarországon sem. Nincs annyi pénzünk, hogy akár minimálisan is a nyomába eredjünk a Megafonnak, vagy a többi kormányközeli médiafióknak. Várhatjuk persze, hogy a számtalan uniós vagy egyesült államokbeli eljárás célba érjen, hogy ezek az anomáliák megszűnjenek - de azért jól látszik, hogy a jogalkotás képtelen felvenni a lépést a technikai fejlődéssel. A Facebook hivatalos közművé nyilvánítása, államosítása pedig soha, de soha nem fog megtörténni, akármennyit is álmodoznak erről sokan - a jobbtól a balig. Ugyanakkor sokat tehetünk azért, hogy tájékozódjunk a különböző ügyekben. Itt van néhány tipp, de természetesen sok jó megoldás van - kommenteljétek persze ötleteiteket nyugodtan a Facebook-posztunk alá, hátha látja majd valaki.
1. Iratkozz fel a megbízható portálok hírleveleire. ÉS A MIENKRE IS! A hírlevél nem túl tolakodó megoldás arra, hogy képben maradj. (Ráadásul a szavon.hu elég ritkán bombáz vele téged.)
2. Tájékozódj több forrásból! Ha valamelyik közösségi oldalon olvasol valami szenzációsat, próbáld ellenőrizni az állítás, a tájékoztatás valódiságát, a portálon kívüli forrásokból.
3. Ma már (még?) akkor is olvashatsz külföldi portálokat, ha nem beszélsz valamilyen nyelvet - próbálkozz a Google fordítóval, például. Ha azt olvasod, Angliában egyáltalán nem maradt pedagógus, mert idejöttek dolgozni, nézz utána ottani lapokban.
4. Mielőtt nekilátsz valamilyen paprikás kommentet hagyni egy legfelül megjelenő poszt alatt, próbáld átrendezni a hozzászólásokat. Lehet, a neked mutatott komment nem is a legfontosabb.
5. Ne légy agresszív a kommentjeid alatt. Teljesen rendben van az is, ha valaki nem úgy gondolja, ahogy te. Inkább segíts: magyarázd el, mit miért gondolsz - és hallgasd meg a másik felet is.
Plusz egy: írj az európai parlamenti képviselődnek, mutass rá a problémára. Kevés dolog van, ami potenciálisan összeköti a jobb és a bal politikai oldalakat, ez mondjuk pont az.

legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról